27 yaşındaki kadına, karın iç zarından alınan parça ile vajina yapıldı

Ankara’da doğuştan rahmi ve vajinası olmayan E.K.’ya karın iç zarından alınan modül ile vajina oluşturuldu. Yaşadığı sıhhat problemini çözmek için ameliyat olmaya karar veren 27 yaşındaki bayan, “Kendimi daha uygun hissediyorum. Hiçbir düşüncem yok. Benim üzere durumda olan ve ameliyattan çekinenler var lakin korkmasınlar. Korkulacak bir şey yok, gidip tedavilerini olsunlar” dedi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Ulubay, doğuştan rahim ve vajina gelişmemesinin hayli ender görülen bir durum olduğunu belirtti. Bilhassa ergenliğe geçiş periyodunda adet görmeme ile ortaya çıktığını belirten Doç. Dr. Ulubay, “Hastalarımız genellikle bu şikayet ile doktora müracaatta bulunuyor. Muayenemizi ultrason ve fiziki olarak gerçekleştiriyoruz. Şayet rahim ve vajinanın gelişmediğini görürsek bu hastaya teşhisini koyuyoruz. Daha sonra hastanın toplumsal hayatını devam edebilmesi için cerrahi bir operasyon geçirmesi gerekiyor. Beden büyümesi devam ettiği için açıkçası 14-15 yaşından evvel bu cins ameliyatların yapılmasını hakikat bulmuyoruz. Sıklıkla 18 yaşından ve uzunluk uzaması durduktan sonra bu hastalarda rastgele bir vakitte ameliyat gerçekleştirilebilir” diye konuştu.

‘AMELİYAT BAŞARISI YÜZDE 95’İN ÜZERİNDE’

Ameliyatların çeşitli yollarla gerçekleştirildiğini söyleyen Doç. Dr. Ulubay, “Merkezimizde kapalı ameliyat usulü ile hastanın karın iç zarını kullanarak, hastaya tekrar bir vajina yapıyoruz. Bu ameliyat sistemi yeni geliştirilen bir metot. Yaklaşık 5-6 yıllık bir ameliyat tekniğidir. Daha öncesinde de bu ameliyatlar yapılmaktaydı lakin daha öncesinde hastaların bağırsaklarının bir kısmı kesilerek ya da bedeninin diğer bir kısmından; örneğin kalçasından, bacaklarından deri modülü alınarak bu ameliyat gerçekleştiriliyordu. Doğal olarak bu ameliyatların düzgünleşme mühletleri daha uzundu. Uyguladığımız ameliyat tekniğinde ise karın iç zarı kullanıldığı için rastgele bir uzun devir kahrı meydana gelmiyor. Ameliyatın başarısı yüzde 95’in üzerinde. Ameliyatımız yaklaşık 2 saat sürüyor. Hasta ameliyattan 24 saat sonra yemeğini yiyip, gezip dolaşabiliyor. Ortalama 2-3 günlük hastane takibinden sonra da taburcu ediyoruz” tabirlerini kullandı.

Hastanın doğuştan rahmi olmadığı için hamile kalma talihinin olmadığını söyleyen Doç. Dr. Ulubay, “Bu hastamızın cinsel hayatının devam etmesi için gerekli cerrahisini gerçekleştirdik. Bu evrede çocuk sahibi olması mümkün değil. Hastamızın çocuk sahibi olması için rahim nakli üzere çeşitli yollar var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir