İsmail Saymaz Krizi Yazdı: TİP ile HDP Yol Ayrımında mı?

Gazeteci İsmail Saymaz, Türkiye Personel Partisi’nin (TİP) seçimlere, en az 41 kentte kendi amblemleri ve adaylarıyla girmek istemesinin HDP’de rahatsızlık yarattığını tez etti. Kelam konusu yazının geniş yankı bulmasının akabinde TİP cephesinden de açıklama geldi.

Halk TV müellifi Saymaz, HDP’nin dün Merkez Yürütme Kurulu’nu toplayıp bir müddettir Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri ortasında tansiyon kaynağı haline gelen “Seçime nasıl gireceğiz?” problemini masaya yatırdığını yazdı.

“Bu önemli bir sorun” tabirlerini kullanan Saymaz ayrıyeten, “İttifakı yol ayrımına getirecek kadar ciddi” diye de ekledi.

Saymaz şöyle devam etti: “TİP’in seçimlere en az 41 kentte kendi amblemleri ve adaylarıyla girmek istemesi HDP’de rahatsızlık yarattı.”

“Önceki gün TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil’in “İstanbul’da yarışabiliriz” sözleri iki parti tabanını tartışmaya sürükledi. Haliyle bu kriz HDP MYK’sının başat gündemiydi.”

Saymaz’ın yazısındakidevam eden kısım şöyle: 

‘Dünkü toplantıda Emek ve Özgürlük İttifakı’nın tek çatı altında ve tek listede seçime katılması kararlaştırıldı. TİP ve Emek Partisi ile müzakere ve istişarede bulunmaları için eşbaşkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar’a yetki verildi.

HDP ‘müzakere’ sözünü kullansa da bu esasen ikna teşebbüsü. Haliyle eşbaşkanlar bugünkü Emek ve Özgürlük İttifakı toplantısında, iki sosyalist partiyi iknaya uğraşacak.

Peki, TİP ve EMEP “Evet” der mi?

TİP açısından güç görünüyor.

Hatta imkansız.’

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Lider Yardımcısı Doğan Ergün, partisinin Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan ayrılacağına dair tezleri ise yalanladı ⬇️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir