Kılıçdaroğlu: Birinci turda alacağız ve Türkiye’de tarih yazacağız

Hasan Güraksu

BURDUR – Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş ile birlikte Eskişehir’in akabinde Burdur’daydı.

Burdur Cumhuriyet Meydanı’ndan halka hitap eden Kılıçdaroğlu ve Yavaş’a ilgi ağır oldu. Millet İttifakı vilayet liderlerin kürsüye davet edildiği mitinge, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Burdur Belediye Lideri Ali Orkun Ercengiz, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker ve partinin geçmiş periyot milletvekili Ramazan Kerim Özkan da katıldı.
Gençlerin yükte olduğu mitingde Burdurlular, ‘Sana kelam Burdur’ diyerek seçim vaatlerini sıralayan Kılıçdaroğlu’na alkışlarla karşılık verdi.

‘5’Lİ ÇETELERDEN GELECEK PARA…’

Kılıçdaroğlu, “Bu ülke, insanı soğana muhtaç hale getirdi, çocuklar yatağa aç giriyor, yoksul fukaranın elektriği, doğalgazı kesiliyor” diye başladığı konuşmasını yeniden hane bütçelerine takviye vaatlerini anlatarak sürdürdü: “Çocuklar yatağa aç girmeyecek, 5’li çetelerden gelecek paraların tamamı halka, yoksul vatandaşa, öğrenciye, köylüye harcanacak. Bir elin gördüğünü öbür el görmeyecek. Esnafa, halka, yoksul fukaraya her daim takviye sağlanacak. Çocukların beslenme çantası olmayacak. Öğrenciler okulda karınları doyurulacak. Her köyde okullar açılacak ve 100 bin öğretmen atayarak köylerde öğretmen görevlendireceğiz.”

‘ALTIN HESABI’ BAYANLARDAN ALKIŞ ALDI

Miting meydanında Kılıçdaroğlu’nun “Bazı seçmenler, ‘Altın biriktirebilir miyim?’ diye soruyor. Elbette biriktireceksiniz” sözleri ve altın hesabı vaadi bayanlardan ağır alkış aldı. Sahneden üniversiteli gençlere de seslenen CHP lideri, Burdur’da ilk defa oy kullanacak 14 bin 258 gençten de oy istedi. Kapanan belediyelerde referandum yapılarak çıkan sonuca nazaran tekrar açılacağını duyuran Kılıçdaroğlu, “Mülakatı kökten kaldıracağız, kul hakkı yiyenlerden hesap soracağım, burunlarından fitil fitil getireceğim” dedi.

GÖLLER YÖRESİ’NDE KURAKLIĞA VURGU

Kılıçdaroğlu’nun Göller Yöresi’ni içine alan Batı Akdeniz’de gerçekleştirdiği miting programı için belirlediği ana temalardan biri de bölgenin etraf sıkıntılarıydı. Burdur Gölü’nün son yıllarda yaşanan ağır kuraklığın pençesinde yok olmakta olduğuna vurgu yapan Kılıçdaoğlu, bu yok oluşu durdurmak için atılacak adımlardan bahsetti. Tüm Türkiye’de Güneş Güç Sistemi (GES) kurulacağını ve bu sayede halkın elektrik masrafının büyük ölçüde önüne geçileceğini söyledi. Güç üreticilerinin ve ilgili lobilerin bu sisteme mahzur olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bizim iktidarımızda o lobiler olmayacak” dedi.

Bir gencin açtığı pankartı okuyan Kemal Kılıçdaroğlu, “Evet bu seçimin büt’ü yok. Bu seçimin kazası da bütü de yok. Birinci tıpta alacağız ve Türkiye’de tarih yazacağız” diye konuştu.

ANKARA’NIN ÜRETİM MODELİ

Miting meydanında yaptığı konuşmada, terörle gayret vurgusu yapan Mansur Yavaş da “Biz mevsimlik vatansever değiliz” diye konuştu. İktidarın besine, ete ulaşımı zorlaştırdığını söyleyen Yavaş,” Biz Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak bu ülkede üretim modellerini kurarak hem üreticinin üretmesine hem de tüketicinin ucuz çıktı almasına ön ayak oluyoruz. Bizim iktidarımızda mazota ve tarım girdilerine takviye sağlayacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir