Kuru kayısı ihracatı 2 ayda 78 milyon dolar kazandırdı

Türkiye’deki 22 milyon kayısı ağacının yaklaşık 9 milyonunun bulunduğu Malatya’da yetiştirilen kayısı, yurt içi ve dışında damakları tatlandırmaya devam ediyor.

Avrupa Birliği nezdinde coğrafik işaret dokümanlı eser olan Malatya kayısısı, döviz getirisiyle yüz güldürüyor.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, ağustos ayıyla başlayan yeni ihracat döneminin süratle devam ettiğini söyledi.

Dünyadaki ekonomik dalgalanmaların tarım eserlerini de etkilediğini belirten Özcan, kayısıda ihracat sayılarını en üst seviyede tutabilmek için ağır çaba verdiklerini söz etti.

HEDEF YILBAŞINA KADAR 40 BİN TON İHRACAT

Özcan, yeni döneme süratli başladıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“Sezonun birinci iki ayında 14 bin 426 ton kuru kayısı ihracatı gerçekleştirerek karşılığında 78 milyon 63 bin dolar gelir elde ettik. Ekim ayının birinci 10 gününde ise yaklaşık 2 bin tonluk ihracat gerçekleştirdik. Kayısıdaki fiyat artışlarından ötürü ölçüde kısmi bir gerileme kelam konusu lakin ihracat sayılarımız (gelir bazında) geçen yılın üstünde seyrediyor. Amacımız yılbaşına kadar 40 bin ton ihracat sayısını yakalamak.”

Malatya kayısının ABD başta olmak üzere Fransa, Almanya, Birleşik Krallık, Brezilya gibi 113 ülkeye ihraç edildiğini belirten Özcan, “Sezon sonuna kadar 100 bin ton ihracat 500 milyon dolar gelir amacımıza emin adımlarla yürüyoruz.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir