Myanmar’da konser alanına hava saldırısı: En az 50 ölü, 100 yaralı

Myanmar’ın Kaçin eyaletinde ayrılıkçı Kaçin Bağımsızlık Ordusu’nun (KIA) kuruluşunun 62’inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen konsere ordu tarafından düzenlenen hava taarruzunda en az 50 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 100 kişinin de yaralandığı bildirildi.

2 SAVAŞ UÇAĞI SALDIRDI

Myanmar’da 1 Şubat 2021’de yapılan askeri darbenin akabinde idaresi ele geçiren cunta, Kaçin eyaletinde konser alanına hava saldırısı düzenledi. Kansi bölgesinde ayrılıkçı Kaçin Bağımsızlık Ordusu’nun (KIA) kuruluşunun 62’inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen konserin amaç alındığı atakta, orduya ilişkin 2 savaş uçağı tarafından hücum düzenlendiği belirtildi.

EN AZ 50 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

KIA Sözcüsü Albay Naw Bu yaptığı açıklamada, taarruzda en az 50 kişinin hayatını kaybettiğini, yaklaşık 100 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Bölge halkının rastgele bir formda uyarılmadığını aktaran görgü şahitleri, lokal saatle 20.30 sularında üç büyük patlama meydana geldiğini tabir etti. Görgü şahitleri ayrıyeten, ordunun yaralıları Hpakant kasabasındaki hastaneye taşımaya çalışan sıhhat görevlilerini engellediğini tez etti.

Myanmar’daki Birleşmiş Milletler (BM) Ofisi tarafından yapılan açıklamada ise, hava saldırısından “derin kaygı ve hüzün duyulduğu” belirtilerek, güvenlik güçlerinin silahsız sivillere karşı çok ve orantısız güç kullanmasının kabul edilemez olduğu ve sorumlulardan hesap sorulması gerektiği vurgulandı.

Memleketler arası Af Örgütü’nden Hana Young yaptığı açıklamada, “Ordu, muhaliflere karşı artan ataklarında sivil hayatlara karşı acımasız bir kayıtsızlık gösterdi. Ordunun bu akın alanında kıymetli bir sivil varlığından haberdar olmadığına inanmak güç. Ordu, bu hava ataklarından etkilenenlere ve muhtaçlığı olan başka sivillere derhal sıhhat ve insani yardıma erişim müsaadesi vermelidir” dedi.

YILDA 30 MİLYAR DOLARLIK MADEN ÇIKARTILIYOR

Kaçin eyaletinde yılda yaklaşık 30 milyar dolarlık yeşim madeni çıkarılırken, bölgede isyancılar ve ordu ortasında çatışmalar yaşanıyor. Kelam konusu taarruz Kaçin isyancılarının Myanmar’da darbeye direnmek için kurulan öbür silahlı kümelere verdiği takviye nedeniyle ordudan bir intikam yahut ihtar olarak yorumlandı.

Öte yandan Myanmar’daki cinayetleri ve insan hakları ihlallerini belgeleyen Siyasi Mahkumlara Yardım Derneği’ne nazaran, darbeden bu yana en az 2 bin 370 kişi öldü ve 15 bin 900’den fazla kişi tutuklandı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir