SON DAKİKA Deprem bölgesi yeni afetle karşı karşıya! CAN KAYBI ARTIYOR!

Şanlıurfa’da tesirli olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Siverek, Hilvan, Suruç ve Viranşehir ilçeleri ile kent merkezinde sağanak yağış sele dönüştü.

Yağış hasebiyle birçok konut ve işyeri su altında kaldı. Konut ve işyerlerine giren sular vatandaşlar ve belediye gruplarınca tahliye edildi. Göle dönen cadde ve sokaklarda trafik akışında aksaklıklar yaşandı. Kent merkezi ve ilçelerinde tesirli olan sağanak yağış nedeniyle ekili tarım yerleri de sular altında kaldı.

Acil servisi su bastı hastalar üst katlara taşındı

Aşırı yağışlar hasebiyle Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisi de sular altında kaldı. Bunun üzerine acil serviste bulunan hastalar üst katlara taşındı. Hastane işçisi acil servisteki suyun boşaltılması için çalışma başlattı.

Okullar 1 gün tatil edildi

Şanlıurfa’da tesirli olan sağanak nedeniyle okullara 1 gün orta verildi. Şanlıurfa Valiliğinden yapılan açıklamada, “İlimizdeki ağır sağanak yağış bu gece ve yarın da devam edeceğinden vilayetimizdeki tüm okul kademelerinde eğitim öğretime 15.03.2023 tarihinde gün orta verilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarında gebe ve engelli olan kamu görevlilerimiz de yarın idari müsaadeli sayılacaktır” denildi.

Vali uyardı: Yarın da sürebilir

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, “Son yılların en ağır yağışını aldık, yarın da sürebilir” diye konuştu. Son yılların en ağır yağışını aldığını lisana getiren Ayhan, yarın da (16 Mart) süreceğini vurgulayarak şöyle konuştu: “Urfa’nın yıllık yağış ortalaması 450 kilogram, yalnızca iki gündeki toplam yağış ölçüsü neredeyse 150 kilogram. Eyyübiye Eğitim Araştırma Hastanemiz bilhassa ağır bakım servisi su altında kaldı. Çabucak süratli müdahale edilerek deplase edildi. Ve şu anda bodrum katları temizlenmekte. Orada 25 hastamız vardı, onların her birinin sağlıklı bir halde öbür hastanelere nakilleri gerçekleştirildi, şu an bir olumsuzluk yoktur.”

Zemin katları boşaltın

Şanlıurfa Valiliğinden yapılan açıklamada, “Acil hizmetleri nedeniyle sıhhat, AFAD, emniyet, jandarma, 112, karayolları, orman müdahale ve belediyelerde çalışan çalışanlar bu kapsam dışında olup misyonlarının başında olacaklardır. Dere ve kanal taşmaları meydana gelebileceğinden, dere ve kanal yatağı yakınında bodrum ve yer katta ikamet eden vatandaşlarımızın konutlarını boşaltması güvenlik önlemi olarak önceliklidir” denildi.

Sel sularının içinden geçmeye çalışan bir tır devrilip, suda sürüklendi.

Adıyaman’da 1 kişi öldü, 4 kişi kayıp

Sağanağın tesirli olduğu Adıyaman’ın Tut ilçesinde bir bahçedeki konteynerin suya kapılması sonucu 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 kişinin kaybolduğunu açıklandı.

Şanlıurfa’da Abide Köprülü Kavşağı’nda mahsur kalan kişi kurtarıldı.

Şanlıurfa’da 4 can kaybı

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan kentteki sel felaketinde 4 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 2 itfaiye eri ise kayıp.

Balıklıgöl taştı

Sağanak nedeniyle Balıklıgöl yerleşkesinde su taşkınına sebep oldu. Suyun renginin de değiştiği gözlenen yerleşkenin etrafı, güvenlik emeliyle polis grupları tarafından güvenlik şeridiyle çevrildi.

Yerleşkede bulunan Ayn Zeliha Gölü’nde su düzeyi yaklaşık 2 metre yükseldi.

Malatya’da çadırları su bastı

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların yıkıma yol açtığı Malatya’da da sağanak tesirli oldu. Battalgazi, Yeşilyurt, Doğanşehir, Kale ve Pütürge ilçeleri ile kent merkezinde sağanak, kısmen sele dönüştü. Yağış nedeniyle depremzedelerin kaldığı birtakım çadırlarla, konut ve iş yerlerini su bastı. Buralarda kalanlar belediye gruplarınca tahliye edildi. Göle dönen cadde ve sokaklarda trafikte de aksamalar yaşandı. Sağanak nedeniyle ekili tarım toprakları de su altında kaldı.

Adıyaman

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir