TÜSİAD’dan 1 Mayıs mesajı: Refahın adil bölüşümünü sağlayan bir Türkiye için çalışmalıyız

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nden 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ne ait yapılan açıklamada, emeğe ve toplumsal haklara saygılı bir çalışma kültürünün, demokrasinin ve kapsayıcı büyümenin temel ögelerinden olduğu tabir edildi.

Adil ve elverişli çalışma koşulları ile iş sıhhati ve güvenliğinin temel insan hakları olarak çağdaş bir çalışma hayatının vazgeçilmezleri olduğu aktarılan açıklamada, şu tabirleri yer verildi:

“Çalışma hayatını daha düzgün standartlara kavuşturan, kayıt dışılık, işsizlik ve yoksullukla gayret eden, beşere yakışır işleri çoğaltan siyasetler kritik kıymettedir. Bu doğrultuda işçi-işveren-devlet ortasında toplumsal diyalog sistemini en aktif halde işletmemiz çalışma barışı ve toplumsal refah açısından önceliklidir. Tüm dünyada dönüşmekte olan çalışma hayatında, 21. yüzyıl hünerlerinin kazandırılması için insanın yetkinliklerine yatırıma odaklanmalıyız.

Başta gençler olmak üzere nitelikli iş gücünün ülkemizde potansiyelini gerçekleştirmesi için gereken şartları oluşturmak; kadın-erkek tüm çalışanların fırsat eşitliği çerçevesinde nitelikli işlere ulaşmasını ve istihdamda kalıcı olmasını destekleyen bir ortamı sağlamak önceliğimiz olmalıdır.

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken, refah yaratan ve refahın adil bölüşümünü sağlayan bir Türkiye için çalışmalıyız. Üretim, hizmetler, bilim, sanat üzere hayatın her alanında emekleriyle bedel yaratanların ‘1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlarız.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir