Uluslararası multimedya sanatçısı Sinem Taş, sergisi ve belgeseli için İstanbul’da söyleşi gerçekleştirecek

Uluslararası multimedya sanatkarı Sinem Taş, dünyanın farklı coğrafyalarında büyük ilgi gören ve gösterimleri gerçekleşen “Benim Kabe’m İnsandır” belgeseli ve, “Autruı-Öteki” fotoğraf standı için Türkiye’ye geldi. Birinci olarak Eskişehir’de söyleşi gerçekleştiren sanatçı ve direktör Taş, yarın da İstanbul Şişli’de Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Konutu’nda üretimlerinin gerisindeki kıssasını anlatacak. 

Sinem Taş kimdir? 

Taş; Milletlerarası Multimedya Sanatkarı ve şu anda Lizbon Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, MultiMedya kısmı, fotoğraf alanında doktora öğrencisidir. Bursa’da Uludağ Üniversitesi’nde Milletlerarası Alakalar kısmında lisansını tamamlayan Taş, 2014’te İzmir’de lokal gazetede foto muhabirlik tecrübesinin akabinde yüksek lisans eğitimi için Portekiz’e yerleşti. Lizbon Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Multi Medya/Fotoğraf kısmında eğitimini tamamlayan Taş, 2017’de, “Benim Kabe’m İnsandır” belgesel çalışmasını tamamladı.

Taş, geçtiğimiz yıllarda heybesinde farklı coğrafyalardan topladığı öyküleri, AUTRUI isimli enstalasyon standında bir ortaya getirerek, ‘Öteki’ne farklı bir açısı geliştirmemizi sağlıyor. Japonya’dan Fas’a bayan kıssaları, Norveç’ten Türkiye’ye kimlik çabaları, Portekiz’den İspanya’ya hayatta kalma, var olma gayretleri şahısların kendi anadillerinden anlatımlarıyla ziyaretçilere sunuluyor.

Sanatçı, şimdi çocuk yaşlarda kültürlerarası çatışma ve ötekilik kavramıyla tanışmış biri olarak yapıtlarında mutlak başkalıkların bir aradalığını disiplinler ortası çalışma temelinde dünya ile buluşturuyor. Ocak 2023’te Lizbon’daki standını gerçekleştirecek olan Taş, Brezilya ve İspanya’daki solo stantlarının hazırlığını yapıyor.

Etkinlik detayları

16 Aralık’ta 2022

İstanbul Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde

13:30-15:00 ortasında Sinem Taş üretimlerinin kıssalarını paylaşacak. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir